Sensory optyczne to nieodzowna część automatyki urządzeń wykorzystywanych we wszystkich gałęziach przemysłu.
Zasada działania
Działanie ich polega na wysyłaniu z nadajnika odpowiedniej wiąski światła i odbieraniu jej przez czujnik odbiornika. Przebiegająca wiąska światła ( może to byś światło czerwone, podczerwień lub laser ) rejestruje zakłócenie na swojej drodze i przekazuje je do odbiornika sensora optycznego.
Dzięki doskonałej synchronizacji nadajnika i odbiornika sensory optyczne posiadają bardzo dużą odporność na zakłócenia, co umożliwia im pracę między innymi w obiektach o dużym zanieczyszczeniu powietrza.
Rodzaje sensorów optycznych
W sprzedaży znajduje się kilka rodzajów sensorów optycznych w zależności od tego jakie parametry techniczne muszą spełniać. Najważniejsze typy to:
- Czujniki zwisu taśmy i zwis kabli – pozwalają na kontrolowane zesterowanie rolki z materiałem. Dla optymalnego dostosowania do różnych warunków działania możliwe są specjalne wykonania przystosowane do potrzeb projektu .
- Detektory otworów – są to kurtyny do wykrywania defektów w materiałach. Wielkość wykrywanych otworów można regulować potencjometrem od >= 1mm di ok. <= 15 mm.
- Kurtyny pomiarowe MLVT – służą do badania rozmiarów obiektów przechodzących przez wiązkę światła pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.
- Czujniki odbiciowe i listwy kodujące.
- Bariery zliczające – np.: liczenie ludzi w domach handlowych muzeach