Czujniki ruchu są nieodzownym elementem automatyki urządzeń. Działanie czujników polega na wysyłaniu wiąski światła przez nadajnik i odbieraniu jej przez odbiornik. Czujniki reagują na przerwanie przebiegu wiązki światła.

W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów czujników ruchu w zależności od funkcji jakie mają spełniać są to: czujniki zwisu taśmy i czujniki zwisu kabli – mają za zadanie kontrolowanie materiału odwijanego z rolki o podawanego do urządzenia odbierającego.  W celu optymalnego dostosowania pracy czujników do specyficznych warunków pracy możliwe są specjalne wykonania dostosowane do aktualnego projektu.

Przykładowe Typy Czujników Ruchu

  • Kurtyny pomiarowe MLVT – służ do badania rozmiarów obiektów przechodzących przez wiązkę światła pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem.
  • Detektory otworów – wykrywają uszkodzenia w kontrolowanych obiektach np.: ubytki, przerwy, otwory. Wielkość wykrywanych uszkodzeń można regulować potencjometrem i wacha się od <=1mm do ok >= 15mm.
  • Kurtyny kontrolujące używane przy produkcji gdzie istnieje ryzyko odpadnięcia części, wyrzutu detali, zliczania elementów. Mogą pełnić funkcje sterujące i kontrolujące.
  • Czujniki odbiciowe – nadajnik i odbiornik znajdują się w jednej obudowie. Analizują wiązkę światła podczerwonego odbitego od przedmiotu, charakteryzują się dalekim zasięgiem.
  • Bariery zliczające RAZL – do zliczania np.: ludzi domach handlowych muzeach i innych obiektach. Paski kodujące działają w zakresie od -20C do + 80C.