Fotowoltaika w domu – czy warto? Poznaj wady i zalety tego rozwiązania

Systemy fotowoltaiczne stają się coraz to bardziej popularne również w naszym kraju, technologia zaliczana do tzw. odnawialnych źródeł energii ma rosnącą ilość zwolenników, co cieszy szczególnie te osoby, którym bliski jest temat dbania o środowisko naturalne. Warto jednak wiedzieć, ze zalety fotowoltaiki nie ograniczają się jedynie do dbania o przyrodę – korzyści wynikających z instalacji paneli fotowoltaicznych jest o wiele więcej.

Fotowoltaika w domu

Pojęcie fotowoltaiki w domu odnosi się do pozyskiwania i przetwarzania promieniowania słonecznego w energię elektryczną na użytek własnego gospodarstwa domowego. Podstawowym elementem całego systemu są panele fotowoltaiczne, które mylone są bardzo często z panelami słonecznymi, odpowiadającymi za przetwarzanie promieni słonecznych w ciepło dla domu (nie zaś w energię elektryczną). Jak działa taki system? Panele fotowoltaiczne zamieniają energię promieniowania słonecznego w energię elektryczną, która może być wykorzystana dzięki falownikom, umożliwiającym zmianę prądu stałego (a więc tego, który powstał z energii słonecznej) na prąd zmienny, odpowiadający parametrom sieci publicznej.

Zalety fotowoltaki

Tak jak zostało to już powiedziane na samym początku, jedną z głównych, a zarazem najważniejszych zalet fotowoltaiki jest przede wszystkim ekologiczność tego rozwiązania. Panele fotowoltaiczne wykorzystując naturalnie źródło energii, jakim jest słońce, nie ingerują w środowisko naturalne i nie powodują szkód w ekosystemie. Najważniejszą sprawą jest tutaj niewątpliwie wpływ takiej instalacji na ograniczanie emisji dwutlenku węgla, który jest dla naszego otoczenia ogromnym zagrożeniem.

Teraz jednak zostawiamy kwestie ekologiczne i przechodzimy do spraw finansowych – kolejną ważną zaletą fotowoltaki są bowiem oszczędności. Tutaj należy się jednak pewne wyjaśnienie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że elementy instalacji fotowoltaicznej oraz jej montaż to spory wydatek – koszt założenia takiej instalacji waha się z zależności od wybranych paneli fotowoltaicznych oraz zapotrzebowania na energię w granicach 20 000 – 30 000 zł, w przypadku, gdy mówimy o typowym domu jednorodzinnym. Mimo wysokiej ceny musimy pamiętać o tym, że wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczna energia jest dla nas darmowa, w związku z czym jej koszty zwracają się już po kilku latach.

Jako zalety takiej instalacji wymienia się także łatwy i bezproblemowy montaż, bezobsługowość oraz niezależność energetyczną. Oczywiście jak każde rozwiązanie, tak i to ma również swoje wady, o czym kilka słów poniżej.

Wady fotowoltaiki

Jedna z wad fotowoltaki, a mianowicie wysoka cena tej instalacji została już omówiona wcześniej. W tym miejscu warto jednak wspomnieć o tym, że koszta paneli na przestrzeni lat znaczącą się obniżają, dużą zachętą są również różnego rodzaju dotacje, w związku z czym koszta nie są aż tak wysokie, jak jeszcze jakiś czas temu.

Inną, o wiele ważniejszą wadą może być natomiast problem z umiejscowieniem takiej instalacji oraz niepewne warunki atmosferyczne. W naszym klimacie oprócz paneli słonecznych musimy również posiadać alternatywne źródło pozyskiwania energii, konieczne więc jest np. przyłączenie się do sieci energetycznej. Jeżeli chodzi o umiejscowienie paneli to najlepiej, gdy są one skierowane w stronę południa, co najkorzystniej byłoby wziąć pod uwagę przy projektowaniu domu. Niestety w przypadku domów, które zostały wybudowane dawniej, kiedy nie myślano jeszcze o fotowoltaice, instalacja takich paneli może być utrudniona lub czasem niemożliwa.

Podsumowanie

Znając wady i zalety tego rozwiązania, warto zastanowić się nad montażem takiej instalacji, szczególnie jeżeli jesteśmy aktualnie na etapie projektowania swojego wymarzonego domu, bo choć związane jest z nią pewne ryzyko, to być może opłaca się je podjąć? Decyzję pozostawiamy Wam!