Siłowniki NENUTREC AIR

W przeciwieństwie od większości wpisów na naszym blogu, ten dzisiejszy nie będzie związany bezpośrednio ani z czujnikami ani z falownikami. Będzie on zaś dotyczył elementów wykonawczych (aktorów), jakimi są siłowniki firmy NENUTREC AIR dedykowane do ustalania pozycji przepustnic powietrza.

Producent – firma Nenutrec AIR posiada w swojej ofercie kilka serii siłowników, różniących się pomiędzy sobą sposobem sterowanie, rodzajem zasilania oraz możliwością realizacji funkcji bezpieczeństwa przez te siłowniki. Poniżej zostaną wymienione najpopularniejsze serię siłowników, wraz z ich podstawowymi cechami.

Siłowniki standardowe (NEAA, NEAM)

Seria standardowych siłowników, o momentach obrotowych od 2 do 32Nm, co umożliwia w zależności od modelu siłownika sterowanie przepustnicami o powierzchni od 0,4 do 6m2. Dostępne są siłowniki zasilane napięciem 24VDC/VAC lub 230VAC. Sposób sterowania: załącz wyłącz (NEAA) oraz sterowanie analogowe 0(2)-10V (NEAM). Część siłowników z serii została wyposażona w styk pomocniczy.

Siłowniki szybkie (NEFA, NACA)

Seria siłowników szybkich o momentach obrotowych 8 oraz 16Nm, dedykowane do pracy z przepustnicami powietrza, zaworkami motylkowymi, zaworami kulowymi z kryzą regulacyjną oraz zaworami grzybkowymi (po wcześniejszym zastosowaniu adaptera). Zasilanie: 24VDC/VAC lub 230VAC. Sterowanie: 2 lub 3 punkowe, z sygnałem sprzężenia zwrotnego (dla wybranych modeli).

Siłowniki ze sprężyną zwrotną (NESA, NESM, NAFA, NAFM)

Siłowniki do przepustnic, wyposażone w sprężynę zwrotną, umożliwiające realizację funkcji bezpieczeństwa. Dostępne momenty obrotowe siłowników: od 3Nm do 16Nm. Zasilanie: 24VDC/VAC lub 230VAC. Sterowanie: 2-punktowe lub analogowe (w zależności od serii i modelu siłownika).

Siłowniki z elektroniczną funkcją bezpieczeństwa (FSAA, FSAM)

Siłowniki obrotowe wyposażone w elektroniczną funkcję bezpieczeństwa – EFS (electronic fail-safe), która pozwala na utrzymanie pozycji siłownika w przypadku pojawiania się krótkich przerw w zasilaniu (przerwa <4 sekund), zaś w przypadku dłuższych przerw siłownik ustawia przepustnicę we wcześniej zaprogramowanej pozycji bezpiecznej. Zasilanie: 24VDC/VAC. Dostępny moment obrotowy – 5Nm (powierzchnia przepustnicy 1m2. Sterowanie: zamknij/otwórz lub analogowe (w zależności od modelu siłownika).

Siłowniki do przepustnic
Siłowniki do przepustnic firmy NENUTREC AIR