Istotną rolę w kwestii niezawodnej pracy maszyn i urządzeń elektrycznych odgrywa pomiar prądów silników je napędzających. Dzięki możliwości ciągłego pomiaru prądu – zarówno podczas jego rozruchu, jak również podczas pracy ciągłej zyskujemy możliwość przy użyciu dedykowanego oprogramowania bieżącej diagnostyki stanu konkretnego silnika i odpowiednio wczesnego reagowania na zmiany zachodzące w jego pracy, które w dłuższej perspektywie czasu prowadziły by do awarii i zatrzymania pracy maszyny.
Przetworniki LEM
Tego typu diagnostyka nie mogła by być przeprowadzona bez wykorzystania przetworników LEM służących do bezstykowego pomiaru prądów i napięć. Istotną cechą odróżniającą czujniki LEM od konkurencyjnych rozwiązań jest fakt, że zapewniają one pełną izolację galwaniczną obwodu pomiarowego oraz ich wysoka dokładność i liniowość przetwarzania. Ponadto przetworniki te pozwalają na pomiar prądu w sposób całkowicie nieodczuwalny dla pracującej maszyny, czego nie mogą zapewnić tradycyjne transformatory (przekładniki prądowe), czy boczniki rezystancyjne.
Zasada działania czujników LEM
Czujniki LEM do swojego działania wykorzystują zjawisko Halla, polegające na wystąpieniu różnicy potencjałów w przewodniku, w którym płynie już prąd elektryczny, wówczas gdy na przewodnik ten będzie oddziaływał strumień indukcji magnetycznej.
Na rynku obecnie dostępne są czujniki LEM pozwalające na pomiar prądu stałego oraz zmiennego, nawet w zakresie do 1000A przy zachowaniu dokładności i liniowości pomiaru poniżej 1% pomiarowego prądu znamionowego.