Przemienniki częstotliwości Optidrive serii P2 zostały zaprojektowane w taki sposób, aby móc współpracować z szeroką gamą różnorodnych silników. Zastosowana technologia sprawia, że urządzenia te mogą być wykorzystywane do sterowania silnikami indukcyjnymi prądu przemiennego (IM, silnikami AC z magnesami trwałymi (PM), bezszczotkowymi silnikami prądu stałego (BLDC) oraz synchronicznymi silnikami reluktancyjnymi (SynRM). Zastosowanie takiego rozwiązania sprawie, że jeden falownik po zmianie niewielkiej ilości parametrów może pracować z szeroka gamą silników zapewniając realne oszczędności.
Silniki indukcyjne prądu przemiennego (IM)
Silniki IM to obecnie najpopularniejsze silniki stosowane w przemyśle na całym świecie – swoją popularność zyskały dzięki prostej i niezawodnej konstrukcji, łatwej dostępności, wysokiej wydajności oraz niskiej cenie. Obecnie producenci silników tego typu intensyfikują swoje działania w kierunku maksymalnej poprawy sprawności tych urządzeń, tak aby spełniały najnowsze standardy energooszczędności. Falowniki Optidrive serii P2 bezproblemowo współpracują zarówno z silnikami IM starszego typu, jak również nowszymi konstrukcjami zapewniając precyzyjne sterowanie silnikiem w trybie skalarnym, jak również w trybie bezczujnikowym wektorowym trzeciej generacji.
Silniki prądu przemiennego z magnesami trwałymi (PM)
Silniki typu PM (ang. Permanent Magnetic) w stosunku do silników indukcyjnych prądu przemiennego charakteryzują się wyższą sprawnością. Napędy tego rodzaju stosuje się od lat w aplikacjach wymagających wysokiej wydajności i sprawności, jednak do tej pory na przeszkodzie w popularyzacji silników tego typu stała konieczność sterowania nimi z wykorzystaniem sprzężenia zwrotnego – enkoderów lub resolverów, co przyczyniało się do znacznego wzrostu złożoności systemu. Od jakiegoś czasu na rynku zaczęły się jednak pojawiać przemienniki umożliwiające sterowanie silnikami tego typu bez wykorzystania sygnału sprzężenia zwrotnego – jednym z nich jest właśnie falownik Optidrive serii P2.
Bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC)
Bezszczotkowe silniki prądu stałego BLDC (ang. BrushLess Direct-Current motor) swoją konstrukcją są stosunkowo zbliżone do silników prądu przemiennego z magnesami trwałymi, jednak znacznie różnią się od nich sposobem sterowania.
Silniki synchroniczne reluktancyjne (SynRM)
Silniki SynRM charakteryzują się podobną konstrukcją strojana do silników indukcyjnych prądu przemiennego, oraz całkowicie inną konstrukcją rotora, dzięki której osiągają znacznie wyższą sprawność. Dzięki swoim właściwościom silniki te znajdują zastosowanie w aplikacjach zmienno-momentowych wymagających wysokiej sprawności.