Czym Jest Inteligentny Dom?

Budujesz lub remontujesz dom? Przewinęło się już kilku fachowców, rzucając niedbale: a systemy domu inteligentnego? Uwzględniamy w kosztorysie? Tak naprawdę, nie bardzo wiesz co odpowiadać. Owszem, słyszałeś o inteligentnych domach, ale na czym właściwie to polega…

Czym Jest Inteligentny Dom?

Wyobrażasz sobie futurystyczny budynek, pełen zaawansowanych i skomplikowanych technologii, które łączy super urządzenie. System, który jeszcze z Tobą rozmawia. Czym jest i gdzie kryje się inteligencja domu?

Inteligentny dom to zbiór popularnych i znanych wszystkim urządzeń, połączonych w jeden system. Ich dobór jest sprawą bardzo indywidualną i zależy tylko od preferencji użytkownika. Systemy inteligentnego domu dzielą się na przewodowe, które wymagają rozłożenia kabli internetowych oraz bezprzewodowe, kontrolowane za pośrednictwem Z-WAVE, Wi-Fi bądź Bluetooth. Wybór instalacji zależy od miejsca montażu. System oparty na przewodach warto stosować w budynkach świeżo budowanych lub remontowanych. Daje to możliwość „schowania” instalacji pod tynkami. Minusem tego rozwiązania jest ograniczona możliwość rozwoju, jeśli przemeblujemy dom może okazać się, że lokalizacja urządzeń straci na funkcjonalności.

Funkcje Inteligentnego Domu

Inteligentny dom ma w założeniu:

  • Podnieść nasze bezpieczeństwo,
  • Monitorować, co dzieje się w domu pod naszą nieobecność,
  • Minimalizować koszty związane z awariami czy włamaniami,
  • Ułatwić nam codzienne czynności.

W praktyce, możemy na przykład sterować oświetleniem. W czasie naszej nieobecności żarówki mogą włączać się i gasnąć w określonej kolejności, w poszczególnych pomieszczeniach, imitując naszą obecność. Mogą także ściemniać się w pokoju dziecięcym, aby nasz maluszek nie budził się w całkowitej ciemności. Montaż odpowiednich gniazdek pozwoli nam na zaoszczędzenie sobie stresu związanego z pozostawieniem włączonego żelazka czy lokówki. Urządzenia wyłączymy zdalnie, z naszego smartfonu, odcinając ich zasilanie. Zdalnie możemy także włączać piekarnik, tak aby zaczął podgrzewać posiłek przed naszym przyjściem do domu.

Bardzo szerokie możliwości daje nam montaż kamer w poszczególnych pomieszczeniach. Możemy nie tylko monitorować wnętrze, aby sprawdzić, czy nasze pociechy nie spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem lub czy osoby starsze nie potrzebują pomocy. Istnieją modele z dwukierunkowymi mikrofonami. Dzięki nim łatwo porozumiesz się z domownikami. Odpowiednio dobrane kamery pozwolą także na monitorowanie budynku wokół posesji. W tym celu należy wybrać modele przeznaczone do pracy na zewnątrz, odporne na warunki atmosferyczne, nagrywające po zmroku i przy kiepskim świetle.

Doposażenie domu w odpowiednie czujniki podniesie Twoje bezpieczeństwo. Czujniki gazu poinformują cię, gdy zacznie się on ulatniać. Podobnie sygnalizowane będzie zalanie oraz zadymienia. Powiadomienie o tym otrzymasz na swój smartfon. To nie całość możliwości inteligentnego domu. Jest ich zdecydowanie więcej. Istotną zaletą jest to, że można dopasować je do indywidualnych potrzeb i sprawić, że życie stanie się wygodniejsze.