Montując czujnik ruchu i zmierzchu zabezpieczasz swój majątek, a także chronisz bliskich. Dzięki funkcji zmierzchowej można zaoszczędzić zużycie energii, bo urządzenie załącza się samo po zapadnięciu zmroku, a wyłącza o świcie. Stosowanie czujników na zewnątrz daje nam pewną ochronę, ale również wewnątrz pomieszczeń urządzenia znajdą zastosowanie. Kiedy zamontujemy czujki n. p. na klatce schodowej, oświetlenie będzie się zapalało sukcesywnie w miejscu, w który właśnie przebywamy, a gasło tam gdzie już nas nie ma.
Czujnik ruchu
Czujnik ruchu oparty jest na elemencie typu PIR( promieniowanie podczerwone) i umożliwia włączenie osprzętu po wykryciu ruchu w strefie detekcji czujnika. Łącznik jest włączany, dopóki obiekt znajduje się w obszarze czujnika ruchu. Opóźnione wyłączenie oprawy po braku ruchu w strefie wykrywania jest regulowane w zakresie od 2 do 35 sekund zgodnie z ustawieniem potencjometru TIME. Kąt wykrywalności może sięgać 180 stopni. Czujnik ruchu może być też częścią systemu alarmowego, informują o przedostaniu się na teren posesji osób niepożądanych.
Wyłącznik zmierzchowy
Wyłącznik zmierzchowy umożliwia włączanie osprzętu o określonej intensywności strumienia świetlnego. Czułość przełącznika zmierzchowego jest regulowana w zakresie od 2 do 20 lx za pomocą potencjometru Lux, który pozwala na precyzyjną regulację „poziomu zmierzchu”. Soczewka w oprawie jest wybierana i ustawiana w taki sposób, aby zapewnić optymalne warunki wykrywania ruchu, biorąc pod uwagę sposób montażu uchwytów w przejściach, schodach lub korytarzach. Ruch jest wykrywany z odległości około 2 do 3 m od urządzenia. Dzięki przekaźnikowi komunikuje się z innymi łącznikami, zainstalowanymi w przejściach lub korytarzach. Pozwala to na łatwą instalację prostych systemów sterowania oświetleniem w obiektach. Czujniki mogą współpracować z dowolnym rodzajem oświetlenia. Urządzenie w znaczny sposób poprawia komfort mieszkańców domu i wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa, alarmując o obecności osób trzecich na posesji.