Przetwornik temperatury APAR AR553/I – podłączenie do falownika LG/LS iC5

W tym artykule zademonstruję sposób podłączenia uniwersalnego przetwornika temperatury firmy APAR – model AR553/I z wyjściem prądowym do falownika LG/LS serii iC5 i jego zaprogramowania.

Sam przetwornik APAR AR553/I został już zaprezentowany w artykule „Uniwersalny przetwornik temperatury – APAR AR553„, dlatego nie będę już po raz kolejny opisywał jego właściwości i parametrów.

Przetwornik temperatury APAR AR554 – podłączenie

Jako, że przetwornik wyposażony jest w wyjście prądowe należy połączyć jego zacisk wyjściowy „OUT (5)” z zaciskiem „I” falownika, oraz zasilić go z zacisku „P24” (24 vdc.).

By falownik reagował na sygnał w analogowego wejścia prądowego należy jeszcze odpowiednio ustawić jego parametry konfiguracyjne:

  • Parametr „drv” – Tryb sterowana napędem – na wartość „0” – sterowanie poprzez przyciski umieszczone na falowniku, „1 lub 2” – sterowanie poprzez zaciski, „3” – sterowanie poprzez protokół MODBUS,
  • Parametr „Frq” – Metoda zadawania częstotliwości – ustawiamy na wartość „4” – Sterowanie prądowe zaciskiem „I” w zakresie 0..20mA.

Tym sposobem po uruchomieniu falownika, czy to przez zacisku, czy za pomocą klawiatury, jego częstotliwość będzie proporcjonalna do prądu, a ten z kolei do temperatury w jakiej znajduje się przetwornik – wraz z jej wzrostem będzie rosła prędkość obrotowa silnika.

Falownik LG/LS ic5 i przetwornik temperatury apar ar553/i
Falownik LG/LS z podłączonym przetwornikiem AP553/I