Panel operatorski w falownikach Danfoss Micro Drive FC 51

W falownikach Danfoss serii Micro Drive FC 51 jako akcesorium dostępny jest panel operatorski, którego olbrzymią zaletą jest możliwość odłączania w trakcie pracy. W zależności od zapotrzebowania przemienniki tej serii można wyposażyć w panel LCP z wbudowanym potencjometrem lub bez niego. Pierwsza wersja panelu (z wbudowanym potencjometrem) pozwala w prosty i szybki sposób zadawać częstotliwość wyjściową falownika, jednak montaż potencjometru sprawił że panel charakteryzuje się jedynie stopniem szczelności IP21. W przypadku wersji bez wbudowanego potencjometru szczelność panelu wynosi IP54, a więc z powodzeniem może być on stosowany nawet z zanieczyszczony (zakurzonymi) środowisku przemysłowym.

Danfoss Micro Drive - panel operatorski LCP
Danfoss Micro Drive – panel operatorski LCP (Źródło: Karta Katalogowa Danfoss VLT® Micro Drive.)

Panel LCP – montaż poza szafą sterowniczą

Jak już zaznaczono na początku artykułu panel ten może być odłączany w trakcie pracy, może być on również być montowany na zewnątrz szafy sterowniczej – w tym celu producent oferuje zestaw zewnętrznego montażu panelu LCP, w skład którego wchodzi przewód do połączenia panelu z falownikiem oraz obudowa (nr. katalogowy: 123B0102).

Opisując panel sterowniczy Danfoss należy jeszcze wspomnieć o oferowanych przez niego funkcjach kopiowania parametrów z jednego falownika na drugi, funkcji bezpiecznego przechowywania parametrów, menu opartym na matrycowym systemie – matrix, które jest dobrze znane i cenione z wcześniejszych napędów rodziny VLT. Ponadto dla różnych zestawów nastaw istnieje możliwość jednoczesnej pracy falownika oraz wykonywania operacji programowania.

Łatwość obsługi panelu

Firma Danfoss zadbała również o łatwość obsługi oferowanego panelu – został on wyposażony m.in. w:

  • Podświetlany, czytelny w większej odległości wyświetlacz LCD,
  • Przyciski informujące podświetleniem o swojej aktywności,
  • Menu wyposażone w łatwe w obsłudze skróty,
  • Wskaźnik aktualnego zestawu parametrów oraz kierunku obrotów,
  • Kod parametru widoczny wraz z aktualną nastawą, wyświetlanie jednostek – A, V, Hz, RPM, %, s, kW,
  • Wskaźniki statusu pracy,

Oferowany panel LCP charakteryzują wymiary: 85mm wysokości, 65mm szerokości oraz 20mm głębokości, zaś dla wersji z wbudowany potencjometrem 28mm głębokości.