Nowoczesny Alarm z Automatyką

Należy wiedzieć, że nowoczesne centrale alarmowe są już tak zaawansowane, że potrafią znacznie więcej tylko współpracować z czujkami wykrywającymi ruch czy otwarcie drzwi lub okien. Sam system alarmowy może być (mniej lub bardziej skomplikowanym, zależnie od możliwości wybranego sprzętu) centrum sterowania domem.

Możliwości Sterowania

To, czym możemy zarządzać z jego poziomu, zależy od podłączonych do niego czujników oraz napędów. Należy wiedzieć, że do tych pierwszych należą wszelkiego rodzaju czujniki gazu. Mogą one wykrywać zarówno ulatniający się gaz ziemny (sieciowy), propan butan (wykorzystywany na przykład w butlach), jak i śmiercionośny czad (wydzielający się w trakcie spalania, na przykład w podgrzewaczach czy kominkach).

Ponadto pod nadzór centrali alarmowej możemy także oddać system ogrodowego nawadniania i markizy – warto wiedzieć, że dzięki czujkom deszczu nawadnianie włączy się wtedy, kiedy rzeczywiście zajdzie taka potrzeba, natomiast czujnik wiatru zadba o zwinięcie tarasowych osłon, jeśli zacznie silniej wiać wiatr. Pamiętajmy o tym, że oba te wykrywacze stosuje się również do domykania okien, jednak pod warunkiem, iż zostaną one wyposażone w napędy.

Z poziomu centrali alarmowej możemy także sterować wentylacją i klimatyzacją, ogrzewaniem oraz oświetleniem w każdym pomieszczeniu domu. Centrala alarmowa (czyli serce systemu alarmowego) umożliwia nie tylko obsługę różnych domowych instalacji (również zdalną, za pomocą aplikacji na smartfony czy przez stronę www), ale też programowanie scenariuszy zdarzeń takich jak na przykład: włączenia świateł i otwarcia bramy wjazdowej, kiedy wracamy do domu z pracy czy podniesienia temperatury w pomieszczeniach.

Podsumowanie

Jeżeli wystarczy nam średnio-zaawansowany poziom to centrale alarmowe w zupełności nam wystarczą. Nie są one tak rozbudowane, jak systemy domów inteligentnych, ale za to przynajmniej są dostępne cenowo i dość proste w obsłudze.