Karty enkoderowe w falownikach

Kilka miesięcy temu na naszym blogu został zamieszczony wpis poświęcony enkoderom, w którym opisano ich zastosowanie, podstawowe parametry oraz na co zwracać uwagę podczas wyboru konkretnego enkodera.

Karty enkoderowe dedykowane do falowników IS7
Karta enkoderowa do falowników LG iS7

Jednak aby enkodery mogły być wykorzystywane w aplikacjach z falownikami najczęściej te ostatnie muszą zostać wyposażone w odpowiednie karty rozszerzeń nazywane kartami enkoderowymi.

Falowniki obsługujące karty enkoderowe

Przykładem falowników, które można wyposażyć w enkoderowe karty rozszerzeń są falowniki firmy LG/LS serii iS7. Dla tych urządzeń producent przygotował karty enkoderowe w dwóch typach – pierwszy z nich „Synchro” zapewniający synchronizację prędkościową oraz drugi „Z-Pulse” pozwalający na kontrolę pozycji i kanału „Z” enkodera.

Innym typem falowników, których możliwości można rozszerzyć poprzez karty enkoderowe są falowniki firmy Delta Electronics serii C2000, które oferują kilka trybów sterowania wykorzystujących sygnały pochodzące z enkodera podłączonego do karty.

Przykładowa enkoderowa karta rozszerzeń
Źródło: Karta katalogowa producenta falowników Delta Electronics

Przykładowymi aplikacjami, w których często pracują falowniki, które za pośrednictwem kart enkoderowych wykorzystują do sterowania napędem sygnały pochodzące z enkoderów są aplikacje wymagające synchronizacji pracy poszczególnych napędów, jak np. obrabiarki, nawijarki, czy suwnice.