Kilka miesięcy temu na naszym blogu został zamieszczony wpis poświęcony enkoderom, w którym opisano ich zastosowanie, podstawowe parametry oraz na co zwracać uwagę podczas wyboru konkretnego enkodera.
Jednak aby enkodery mogły być wykorzystywane w aplikacjach z falownikami najczęściej te ostatnie muszą zostać wyposażone w odpowiednie karty rozszerzeń nazywane kartami enkoderowymi.
Falowniki obsługujące karty enkoderowe
Przykładem falowników, które można wyposażyć w enkoderowe karty rozszerzeń są falowniki firmy LG/LS serii iS7. Dla tych urządzeń producent przygotował karty enkoderowe w dwóch typach – pierwszy z nich „Synchro” zapewniający synchronizację prędkościową oraz drugi „Z-Pulse” pozwalający na kontrolę pozycji i kanału „Z” enkodera.
Innym typem falowników, których możliwości można rozszerzyć poprzez karty enkoderowe są falowniki firmy Delta Electronics serii C2000, które oferują kilka trybów sterowania wykorzystujących sygnały pochodzące z enkodera podłączonego do karty.
Przykładowymi aplikacjami, w których często pracują falowniki, które za pośrednictwem kart enkoderowych wykorzystują do sterowania napędem sygnały pochodzące z enkoderów są aplikacje wymagające synchronizacji pracy poszczególnych napędów, jak np. obrabiarki, nawijarki, czy suwnice.