Inteligentny Dom Przyszłości – Dom 2.0

Inteligentne domy, w których to roboty wiodą prym i odpowiadają na wszystkie kluczowe systemy, niczym z filmów science-fiction są już faktem i od kilku lat goszczą pierwszych mieszkańców. Wraz z rozwojem technologii zarówno tej budowniczej, jak i elektroniki użytkowej powstaje coraz więcej zautomatyzowanych urządzeń o zaskakującej funkcjonalności. Można do nich zaliczyć już nie tylko inteligentne odkurzacze, ale i lodówki, pralki czy wręcz całe systemy zarządzania oświetleniem lub ogrzewaniem w domu.

Zestawiając je wszystkie w naszym mieszkaniu, możemy stworzyć z niego inteligentny dom przyszłości. Będzie on z pewnością wyróżniał się spośród domów naszych znajomych czy sąsiadów i zagwarantuje o wiele wyższy komfort jego użytkowania. Poniżej prezentujemy najciekawsze rozwiązania — zarówno te drobne, jak i kluczowe, które sprawiają, że przyszłość zagości w naszym standardowym domu.

Czym Jest Inteligentny Dom Przyszłości 2.0?

Inteligentne domy to konstrukcje, które wykorzystują i czerpią z najnowszych rozwiązań technologicznych. Standardowo nie są one wdrażane w szybkim tempie w tradycyjnym budownictwie, co pozwala wykonując inteligentny dom, stać się prekursorem i zbudować oryginalną nieruchomość. Składać się ona będzie z nowoczesnych technologii w każdej kategorii — zarówno budowniczej, jak i użytkowej czy rekreacyjnej. Inteligentny dom ma za zadanie maksymalnie uprościć życie w nim oraz podnieść standard użytkowania do maksimum. Na rynku powstaje coraz więcej firm, które kompleksowo oferują budowę takiego domu lub wykonanie poszczególnych elementów — np. audio/video czy bezpieczeństwa. Inteligentne rozwiązania opierają się na komputerach i sztucznej inteligencji co jeszcze kilkanaście lat temu było mglistą futurystyczną wizją.

Obecnie wiele takich domów funkcjonuje z powodzeniem i równie wiele jest w trakcie budowy. Wprowadzenie zmian może odbywać się w różnym stopniu — od wprowadzenia subtelnych gadżetów po kompleksowe wyposażenie mieszkania w inteligentne systemy.