APAR AR553 – Uniwersalny przetwornik temperatury

Temperatura jest jedną z najczęściej mierzonych wartości. Jej dokładny pomiar jest niezbędny w wielu zastosowaniach przemysłowych, jak również w życiu codziennym do ustawiania optymalnej temperatury w budynkach. By móc dokładnie sterować i regulować temperaturą musimy najpierw dokonać jej pomiaru. W tym celu należy wykorzystać odpowiedni czujnik/przetwornik temperatury, który wyśle jej aktualną wartość do regulatora, z kolei ten odpowiednio wysteruje urządzenia wykonawcze.

APAR model 553
Przetwornik APAR 553 – widok bez obudowy

Apar AR553 – uniwersalny przetwornik temperatury

W tym artykule zaprezentuje uniwersalny przetwornik temperatury firmy APAR – model AR553 – posiada on wbudowany czujnik termorezystancyjny Pt100, który umożliwia pomiar temperatur z zakresu od -30 do 60 st. C. Urządzenie automatycznie liniowo przetwarza mierzoną temperaturę na sygnał analogowy prądowy (4 – 20 mA) lub napięciowy (0 -10 V). Ponadto przetwornik charakteryzuje się wysoką odpornością na zakłócenia oraz posiada stopień ochrony IP65.

Przed zakupem przetwornika AR553 należy zastanowić się jakiego typu sygnał będzie najlepszy dla naszych potrzeb, innymi słowy – czy przetwornik ma posiadać analogowe wyjście napięciowe (AR553/U) czy prądowe (AR553/I). Jeżeli decyzja o zakupie danego modelu przetwornika już zapadła – zachęcam do odwiedzenia sklepu.

Apar AR553 - przetwornik temperatury
Przetwornik temperatury AR533