Akumulatory Wykonane w Technologii AGM – Zalety i Wady

Akumulatory AGM reklamuje się ostatnimi czasy jako najlepsze na rynku. Innowacyjne technologie zastosowane w nowym typie zasobników energii wzbudzają wciąż wiele zainteresowania… a także wątpliwości. Na czym polega technologia Absorbent Glass Mat? Dlaczego uważa się ją za fenomen w dziedzinie techniki? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Wyjaśniamy wszystko w artykule!

Technologia AGM – na czym to polega?

Akumulatory ołowiowo-kwasowe wykonane w technologii Absorbent Glass Mat można śmiało uznać za urządzenia do zadań specjalnych. Wszystko to dzięki wspomnianej wyżej najnowszej technologii. Pomiędzy kolejnymi ołowianymi płytami akumulatora umieszczono specjalne maty wykonane z włókna szklanego; są one dodatkowo nasycone elektrolitem. Taka konstrukcja akumulatora gwarantuje znacznie szybsze zachodzenie reakcji chemicznych niezbędnych do jego działania, co przekłada się na pozyskanie większej ilości energii.

Gdzie montować akumulatory AGM?

Akumulatory wykonane w technologii Absorbent Glass Mat wręcz idealnie nadają się do samochodów, które wyposażone zostały w zaawansowany system Start-Stop. Zasobniki energii tego typu zapewniają bowiem trzy razy dłuższą wytrzymałość. Specjalne akumulatory ołowiowo-kwasowe doskonale sprawdzą się także w przypadku wszelkiego rodzaju motocykli i skuterów. Dzięki technologii AGM są one bezpieczne i przede wszystkim szczelne – nawet w przypadku uszkodzenia lub innych ekstremalnych sytuacji. Na korzyść kierowców może również przemówić bezobsługowość i bardzo wysoka moc.

Akumulatory AGM – zalety i wady

Użytkownicy zasobników energii tego typu mogą czerpać wiele korzyści z akumulatorów najnowszej technologii, gdyż są one przystosowane nawet do najbardziej wymagających maszyn. Szczególną uwagę potencjalnych kupców może przyciągać ogromna koncentracja energii oraz znacznie dłuższy czas pracy niż w przypadku standardowych zasobników. Z racji iż jest to bezobsługowy typ akumulatora, nie musimy się również martwić o uzupełnianie elektrolitu. Znane są one także z niezwykłej szczelności i wytrzymałości (nie wystąpią żadne uszkodzenia w wyniku niskiej temperatury czy wstrząsów i wibracji), a konkretny akumulator można zamontować w dowolnej pozycji.

Choć technologia Absorbent Glass Mat ma wielu zwolenników, warto również zwrócić uwagę na wady takiego rozwiązania. Akumulatory tego typu mogą w rzeczywistości okazać się nieco bardziej wymagające w procesie ładowania. Trzeba również ciągle pamiętać o przykrych skutkach głębokich rozładowań zasobnika. Urządzenia wykonane w technologii AGM są na ten czynnik wrażliwe, co może prowadzić do obniżenia ich wydajności.